Ponad 8 mld zł rocznych przychodów Grupy AB

W 2016 r. przychody Grupy AB wzrosły do ponad 8,1 mld zł, wynik EBITDA zwiększył się do blisko 119 mln zł, a zysk netto przekroczył 68 mln zł. To najlepsze w historii wyniki finansowe dystrybutora.
– Zbieramy owoce skutecznie realizowanej długoterminowej strategii rozwoju z bezpieczeństwem i ostrożnością wpisanymi w nasze DNA. Perspektywy naszego dalszego rozwoju wspiera również korzystne otoczenie makroekonomiczne. W rezultacie pod koniec roku, umacniając się na pozycji lidera w Polsce i regionie CEE, awansowaliśmy na 9. miejsce dystrybutorów IT w całej Europie – mówi Andrzej Przybyło, prezes zarządu AB SA.
W ub.r. przychody Grupy AB wzrosły względem roku 2015 o 15 proc., do ponad 8,1 mld zł, wynik EBITDA zwiększył się o 7 proc., do blisko 119 mln zł, a zysk netto przekroczył 68 mln zł (+4 proc.). W II półroczu 2016 r. (I półrocze roku finansowego 2016/2017) przychody zbliżyły się do 4,5 mld zł (+15 proc. rdr), wynik EBITDA przebił 71 mln zł (+11 proc.), a zysk netto miał wartość prawie 42 mln zł (+10 proc.). Jeszcze większe przyspieszenie wyników można było zauważyć w ostatnim kwartale (II kw. roku finansowego 2016/2017, IV kw. roku kalendarzowego 2016). Przy wzroście przychodów o 9 proc., zbliżając się do 2,6 mld zł, Grupa AB wygenerowała blisko 44 mln zł wyniku EBITDA (+12 proc.) i prawie 28 mln zł zysku netto (+11 proc.).
W ostatnim czasie firma rozszerzyła też umowę dystrybucyjną z Canon Polska o drukarki i kopiarki z serii imageRUNNER. Dzięki podpisanej umowie do oferty dystrybutora trafiły wysokiej klasy urządzenia przeznaczone dla klientów biznesowych, zwłaszcza małych i średnich firm.
– Od wielu lat intensywnie rozwijamy ofertę rozwiązań do druku. Nasi partnerzy mogą liczyć nie tylko na bogaty wybór urządzeń, ale także na wsparcie merytoryczne naszych specjalistów. W tę filozofię działania wpisuje się rozszerzona o profesjonalne produkty umowa dystrybucyjna z Canon. W jej ramach trafiły do sprzedaży urządzenia dedykowane klientom biznesowym. Ponadto zapewniamy przeszkolonych specjalistów z AB, którzy przygotują urządzenia pod konkretnego klienta końcowego, świadcząc usługę PDI (pre-delivery inspection – przyp. red.). Wszystko odbywa się zgodnie z procedurami producenta, a wykonanie usługi PDI pozwala naszym resellerom otrzymać 12 miesięczną gwarancję od Canon Polska – mówi Zbigniew Mądry, członek zarządu AB SA. AB, jako autoryzowany dystrybutor produktów Canon Polska, oprócz drukarek, kopiarek i urządzeń wielofunkcyjnych oferuje również materiały eksploatacyjne oraz osprzęt urządzeń.
Ponadto AB drugi rok z rzędu zostało nagrodzone przez Hewlett Packard Enterprise w kategorii „Największa liczba aktywnych partnerów w 2016 roku”. Wyróżnienie zostało przekazane w trakcie Kongresu Autoryzowanych Partnerów HPE, gdzie wręczono nagrody najlepszym partnerom i dystrybutorom, którzy wyróżnili się wynikami w poprzednim roku.